Gwiazdy piłki z wyższym wykształceniem – Sócrates

Sócrates, a w zasadzie Sócrates Brasileiro Sampaio de Souza Vieira de Oliveira to jeden z tych wybitnych piłkarzy, których z nami już nie ma. Trudno oprzeć się wrażeniu, że odszedł z tego świata przedwcześnie, a miało to miejsce w roku 2011, kiedy to miał zaledwie sześćdziesiąt jeden lat. Warto zauważyć, że był on nie tylko jednym z najlepszych piłkarzy na świecie i to nie w jedynie w swoich czasach, ale ogólnie, to jako jeden z niewielu w latach swojej świetności mógł pochwalić się wyższym wykształceniem.

Doktor nauk medycznych

W kontekście jego wykształcenia nad nazwiskiem Sócratesa pochylić się trzeba raz jeszcze. Wielu starszych kibiców piłki nożnej pamięta go z boiska. Tylko nieliczni zdają sobie jednak sprawę z tego, że był on doktorem nauk medycznych. Stąd też jego przydomek, bo przez kolegów z drużyny nazywany był „Doktorem”.

Praktyka lekarska

Jako że w przeszłości pieniądze z piłki nie były tak duże jak dziś, choć pewnie Sócrates i tak na brak środków nie narzekał, to jednak po zakończeniu kariery oddał się on swojej pasji i pracował jako pediatra. Miał on bowiem swoją klinikę w Ribeirao Preto w stanie Sao Paulo. Tak więc była to postać, z której przykład można było brać nie tylko na boisku, ale również i poza nim. Jeśli chodzi o to pierwsze, to warto wspomnieć, że był on kapitanem reprezentacji Brazylii, z którą wystąpił między innymi na mistrzostwach świata w roku 1982, choć „Canarinhos” nie odnieśli na tej imprezie sukcesu.

2 thoughts on “Gwiazdy piłki z wyższym wykształceniem – Sócrates

Comments are closed.